Ministarstvo kulture Vlade Republike Srbije i Arheološki institut u Beogradu potpisali su ugovore za realizaciju 17 projekata u oblasti arheološkog i nepokretnog kulturnog nasleđa, ukupne vrednosti 23.500.000 dinara.
13.300.000 dinara namenjeno je arheološkim istraživanjima, dok je 10.200.000 dinara opredeljeno za radove na zaštiti i prezentaciji nepokretnog kulturnog nasleđa.
Ugovore su u Viminacijumu, jednom od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Srbiji, potpisali ministar kulture Nikola Selaković i direktorka Arheološkog instituta u Beogradu Snežana Golubović.
Selaković je tom prilikom istakao da su arheologija i zaštita nepokretnog kulturnog nasleđa prioriteti Ministarstva kulture, ali i veliki neiskorišćeni potencijal za razvoj kulturnog turizma u Srbiji.
Selaković je naveo i da je razgovarano o ključnim budućim inicijativama – izradi arheološke karte Srbije i uključivanju stručne zajednice u izradu nacionalne strategije razvoja arheologije.
Golubović je naglasila da je ovo važan trenutak za istraživače, najavivši da će se veoma brzo krenuti u realizaciju svih tih ugovora. Prema njenim rečima, nije reč samo o arheološkim iskopavanjima, već i o različitim istraživanjima – geomagnetskim i geofizičkim, kao i o finansiranju publikacija. Golubović je dodala i da će se u narednom periodu više pažnje posvetiti obrazovanju novih kadrova.