Deo zaposlenih u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo okupili su se juče u jednodnevnom štrajku. Kako navodi sindikalna organizacija, razlog za obustavu rada nisu samo plate i prava zaposlenih, već i pitanje budućnosti te semenarske kuće od nacionalnog značaja.
Jednodnevnim štrajkom zaposleni u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo želeli su da podsete upravu na zahteve koje su uputili još 12. septembra. Poručili su da su se okupili kako bi ponovili da njihovi problemi nisu rešeni. Njihovi ključni zahtevi su pravičan raspon koeficijenata, povećanje plata, dodatno zdravstveno osiguranje zbog rada sa opasnim hemikalijama i pesticidima, kao i bespovratna pomoć države. „Radnici su zabrinuti za svoj status, žele veće plate, ali tih većih plata neće biti ukoliko se ne obnovi proizvodnja semena na Institutu. Bez pomoći države i ozbiljne intervencije, i odluke da li Institut ovoj državi treba kao semenska kuća koja će obezbeđivati prehrambenu bezbednost nacije, budućnost ove kuće dovedena je pod veliki znak pitanja“, naveo je Dragan Pantović, predsednik Sindikalne organizacije Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
Iz uprave Instituta navode da su, u periodu između prvog i drugog štrajka, sindikalnoj organizaciji predložili formiranje radne grupe za razmatranje koeficijenata, kao i predstavnike uprave, ali da od strane sindikata nisu dobili ko je sa njihove strane u toj radnoj grupi. Zahtev da se povećaju plate je opravdan, kažu iz uprave Instituta ali i napominju da to nije problem samo Instituta za ratarstvo i povrtarstvo već problem sabijenih koeficijenata u celom društvenom sektoru Republike Srbije.
Kada je u pitanju zahtev sindikalne organizacije koji se odnosi na bespovratna sredstva države iz uprave podsećaju da Institut već dobija podršku. Grad Novi Sad ustupio je 660 hektara zemlje, od čega je deo vraćen restitucijom, ali je nedavno dodeljeno skoro 460 hektara. Pored toga, ističu preuzimanje dugova, povoljan kredit i moratorijum na otplatu zajma u Poštanskoj štedionici.