Povodom obeležavanja 75 godina od osnivanja Muzeja primenjene umetnosti, u periodu od 6. novembra do 31. januara, u Glavnoj galeriji Muzeja primenjene umetnosti postavljena je izložba „Vatra, vazduh, voda, zemlja: simboličko čitanje predmeta iz zbirki Muzeja primenjene umetnosti“ autorke i kustoskinje Ane Samardžić.

Pred posetiocima je 59 eksponata iz zbirki Muzeja koji na simboličkom nivou odgovaraju na temu o četiri osnovna elementa – vatri, vazduhu, vodi i zemlji, koji su se vekovima smatrali okosnicom teorije o nastanku kosmosa i sveopšteg života u njemu i bili konstantna inspiracija za umetnike različitih interesovanja i usmerenja u svim vremenskim epohama. Jedan od ciljeva izložbe je da se posetioci iz drugačije perspektive, kroz jednu vanvremensku i simboličku temu, upoznaju sa različitim vrstama predmeta koje Muzej primenjene umetnosti baštini i od kojih su mnogi izloženi prvi put, a datuju se u period od kraja XVII do kraja XX veka.

Ova tematska izložba nastala je na osnovu promišljanja zajedničkog imenitelja muzejskih zbirki, koje su od osnivanja Muzeja koncipirane prema raznorodnim materijalima, a ideja je, dalje, realizovana selekcijom predmeta koji na simboličkom nivou odgovaraju na temu o četiri osnovna elementa upravo kroz materijal, ali i namenu i dekoraciju, bez obzira na njihovu provenijenciju, hronologiju, stil i kontekst nastanka. Kod pojedinih predmeta su, na osnovu ikonografije, uočene sličnosti između njihovih motiva i personifikacija elemenata iz čuvenih amblematskih i alegorijskih zbornika, a kod ostalih je simboličko čitanje prepušteno asocijativnosti i iskustvu posmatrača.