Uzgajanje ruža, kao najznačajnijeg segmenta domaće proizvodnje, beleži povećanje izvoza, što dodatno potvrđuje pozitivna kretanja u sektoru, navode iz Privredne komore Srbije.

Proizvodnja cveća i ukrasnog bilja u Srbiji je u uzlaznom trendu, a uoči 8. marta, kada potražnja tradicionalno dostiže vrhunac, podaci pokazuju da ova grana poljoprivrede beleži rast i u proizvodnji i u spoljnotrgovinskoj razmeni, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS). Istovremeno, uzgajanje ruža, kao najznačajnijeg segmenta domaće proizvodnje, beleži povećanje izvoza, što dodatno potvrđuje pozitivna kretanja u sektoru.

„Trend potrošnje cveća u svetu i Srbiji je u usponu. Potrošnja raste po godišnjoj stopi od oko osam odsto, uz promet od više od 30 milijardi evra na svetskom i oko 49 miliona evra na domaćem tržištu. U protekle četiri godine uvoz cveća i ukrasnog bilja je značajnije povećan od izvoza, pa je deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni porastao“, kaže Danica Mićanović iz Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS.

Udeo proizvodnje cveća i ukrasnog bilja je simboličan u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni agrara Srbije, ali je, dodaje ona, evidentno povećanje površina uz intenziviranje proizvodnje. „Cvećarstvo, kao specifičan vid poljoprivredne proizvodnje i ozbiljan činilac u privrednom sistemu zemlje, treba da postane profitabilna proizvodna grana. U tom smislu, neophodno je udruživanje proizvođača“, kaže ona.

Ističe da su podsticaji države evidentni, ali da su neophodne nove inicijative, kao i rad na povećanju površina, umrežavanju i jačanju proizvođača. Zatim, važno je, kaže, primenjivati svetska dostignuća u tehnologiji gajenja, kao i aktivnije učešće članova Grupacije proizvođača cveća i ukrasnog bilja PKS u svim aktivnostima koje imaju cilj unapređenje poslovnog ambijenta i zakonske regulative, podizanje konkurentnosti proizvoda i usluga u ovoj oblasti.

Kada je reč o proizvodnji, u Srbiji je najvažnija proizvodnja ruža. Ukupan izvoz ruža u 2024. godini iznosio je 2,5 miliona evra, a u prošloj godini je povećan na 3,4 miliona evra. Uvoz je bio u 2024. godini 7,04 miliona evra, a u 2025. godini 7,95 miliona evra, što ukazuje na značajno povećanje izvoza ruža iz Srbije.

Inače, vrednost spoljnotrgovinske razmene cveća i drugog ukrasnog bilja u prošloj godini iznosila je 49 miliona evra, od čega je vrednost izvoza bila 6,7 miliona evra, a uvoza 42,3 miliona evra. U odnosu na 2024. godinu, kada je ukupna razmena iznosila 43 miliona evra, primetan je rast, ali i produbljivanje deficita.

Najznačajnije izvozno tržište cveća i ukrasnog bilja je Evropska unija sa 59 odsto udela, zatim zemlje CEFTA sa 21 odsto i Carinska unija (Rusija, Belorusija, Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan) sa 14 odsto. U prošloj godini u zemlje EU izvezeno je cveća i ukrasnog bilja u vrednosti od 3,93 miliona evra, od čega najviše u Holandiju, Poljsku, Hrvatsku i Nemačku. U zemlje CEFTA regiona izvezeno je 1,43 miliona evra, najviše živog cveća. Uprkos rastu proizvodnje i izvoza, Srbija i dalje značajno uvozi cveće, a najznačajnije uvozno tržište je EU sa 78 odsto udela.