Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) posle današnjih krivičnih prijava zbog umanjenih plata, koje su podnete protiv nadležnih za finansije u školskim upravama i odlazeće ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, najavljuje i nove pravne korake – tužbe za naknadu štete.

Kako je FoNetu rekao potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnh radnika Srbije Nikola Ćurčin, tužbe će, ako plate ne budu isplaćene u celosti, biti podnete posle 21. marta, kada se očekuje isplata drugog dela februarskih zarada. „Država ima vremena da se ispravi do tada i da izbegne tužbe“, kazao je Ćurčin, koji smatra da je umanjenje zarada bio pokušaj da se prosvetari zastraše, ali da nije upseo.  Istakao je da su prosvetarima plate umanjene potpuno nezakonito, bez ikakvog papira.

Tvrdi da je u petak, 7. marta, kada je bio upućen i poziv na generalni štrajk, u školama bila organizovana najjača obustava rada do sada, uz najmanje 20.000 nastavnika koji nisu držali časove, a ni danas, kao i u nedelji pred nama škole neće raditi u punom kapacitetu.  Ćurčin je naveo da je u petak više od 1.000 škola bar neko obustavio nastavu. Oko 25 odsto nastavnika bilo je u potpunoj obustavi nastave, a isto toliko je skratilo časove na 30 minuta. On je rekao da je obustava nastave standarno najjača u Vojvodini, a ističu se i Čačak i Užice i kao primer naveo Pančevo, gde je u petak oko 900 nastavnika bilo u obustavi rada, a uobičajeno ih je oko 600.