Nacionalna inicijativa nepušača Srbije (NINS) pozvala je na hitno usvajanje izmena i dopuna zakona o zaštiti stanovništva od duvanskog dima kojima bi pušenje u svim zatvorenim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, bilo zabranjeno.
„Astma je hronično oboljenje disajnih puteva, koje pogađa ogroman broj ljudi u Srbiji. Procene govore da oko 10% građana Srbije ima tegobe koje se mogu povezati sa astmom. U zemlji u kojoj se i dalje puši u zatvorenim prostorima, u javnom prevozu, pa čak i u zdravstvenim ustanovama, život jednog astmatičara je svakodnevna borba“, poručuju iz Nacionalne inicijative nepušača Srbije i upozoravaju da udisanje duvanskog dima kod osoba koje boluju od astme dovodi do naglog pogoršanja simptoma, osećaja gušenja, pa čak i životno ugrožavajućih astmatičnih napada. „Pasivno pušenje za njih nije neprijatnost – već direktna pretnja zdravlju i životu“, navodi se u saopštenju.
„Iako Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu postoji, njegova primena je nedosledna i selektivna“, upozoravaju iz inicijative i dodaju da se duvanski dim toleriše u kancelarijama javnih institucija, državnim ustanovama, sudovima, čak i u domova zdravlja i bolnicama. Pušenje u javnom prevozu je svakodnevica. U ugostiteljskim objektima pušenje je još uvek dozvoljeno – jer to zakon, nažalost, i dalje ne zabranjuje. Kao da ni to nije dovoljno, sada se dodatno suočavamo sa novim problemom – aerosolima iz elektronskih cigareta i drugih bezdimnih proizvoda. Iako se promovišu kao „manje štetni“, brojna istraživanja potvrđuju da njihova para nije bezopasna. Naprotiv, sadrži štetne materije koje mogu izazvati iritaciju disajnih puteva, pogoršanje astme i druge zdravstvene tegobe, poručuju u saopštenju.
U okruženju u kojem su smo mi nepušači, svakodnevno pasivni (prisilni) pušači, svi smo potencijalni astmatičari. Zato Nacionalna inicijativa nepušača Srbije (NINS), povodom svetskog dana astme, apeluje da se: Hitno donesu izmene i dopune Zakon o zaštiiti stanovništva od duvanskog dima, kako bi se pušenje u svim zatvorenim prostorima bez izuzetka, uključujući i ugostiteljske objekte, konačno zabranilo; Uvedu jasne regulativu za duvanske, nikotinske i srodne proizvode, u skladu sa medicinskim i naučnim činjenicama; Pooštre kontrole sprovođenja ovog zakona, da budu striktne i svkaodnevne, naročito u javnim i državnim ustanovama; Sprovede sistemska edukacija građana i obezbedi podrška za one koji žele da ostave pušenje.
„Jer pravo na vazduh bez duvanskog dima i aerosola nije privilegija. TO JE OSNOVNO LJUDSKO PRAVO“, zaključuje u saopštenju Nacionalna inicijativa nepušača Srbije (NINS).