EU uvodi od 2028. novi, pojednostavljeni budžet kojim će zameniti dosadašnjih više fondova jednim “Fondom za konkurentnost”. Ovaj fond objediniće finansiranje istraživanja, digitalnih projekata, zdravstva, kao i podsticaja za organsku i agroekološku proizvodnju, čime se smanjuje preklapanje i kompleksnost administrativnih procedura.

Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) zadržava glavni stub direktnih davanja farmerima, uključujući posebne premije za prelazak na organske prakse, kako bi se podržala organska poljoprivreda. Cilj je prelazak ka konkurentnijim, otpornijim i održivijim prehrambenim sistemima, ​dok bi se drugi stub – podrška ruralnom razvoju – mogao spojiti s fondom za koheziju. Time će se ubrzati dodela sredstava, olakšati planiranje dugoročnih investicija i stvoriti fleksibilniji okvir za reagovanje na iznenadne izazove, poput klimatskih nepogoda ili tržišnih šokova. Evropska komisija će u julu 2025. predstaviti predlog novog višegodišnjeg finansijskog okvira (MFF) za period posle 2027. godine. Iako važeći budžet traje do kraja 2027, novi predlog će značajno uticati na budućnost evropskog poljoprivredno-prehrambenog sistema, posebno preko ZPP-a. Cilj je pojednostavljenje – manje različitih fondova i više fleksibilnosti za zemlje članice. Jedna od opcija je spajanje više postojećih fondova (Horizon, EU4Health, Digital) u novi Evropski fond za konkurentnost. ZPP i dalje ostaje važan deo budžeta, ali se razmatra spajanje drugog stuba ZPP-a (ruralni razvoj) sa Kohezijskim fondom.

Organizacije kao što je IFOAM Organics Europe zalažu se za očuvanje posebnog budžeta za ZPP, ističući važnost podrške organskoj i održivoj proizvodnji. Smatraju da pojednostavljenje ne sme da ugrozi tranziciju ka otpornijim i ekološki prihvatljivijim sistemima ishrane. Predlog nove ZPP politike se očekuje na jesen 2025. godine. Evropski parlament već radi na izveštaju o budućnosti poljoprivrede, koji će biti predstavljen u septembru. Savet EU je krajem 2024. usvojio zaključke koji podržavaju pristup „usmeren ka poljoprivrednicima“. Dodatno, Evropska komisija će 14. maja 2025. predstaviti paket mera za dalje pojednostavljenje važeće ZPP. Prema nezvaničnim informacijama, organski proizvođači bi automatski ispunjavali određene ekološke standarde (GAEC 1, 3, 4, 5 i 6), što bi im olakšalo administraciju.

Srbija, kao kandidat za članstvo u EU, usklađuje svoje poljoprivredne i ruralne programe sa pravilima ZPP-a. Reforma ZPP-a donosi dve ključne promene: Manje birokratije pri prijavi za evropske subvencije za organsku i održivu proizvodnju; Potrebu da domaći standardi i administracija prate nova pravila EU. To pruža šansu srpskim proizvođačima da lakše konkurišu za sredstva EU, ali i postavlja veće zahteve u pogledu usklađenosti sa ekološkim standardima.