Paradajz je omiljeno povrće u mnogim domaćinstvima, ali često sadrži ostatke hemikalija koje mogu biti štetne. Saznajte kako da prepoznate paradajz pun pesticida i napravite bezbedniji izbor za sebe i svoju porodicu.

Kupujete sjajan, savršeno oblikovan paradajz? Upravo takav plod može biti paradajz pun pesticida. Stručnjaci upozoravaju da ovakvo voće i povrće može izgledati besprekorno, ali zapravo krije tragove opasnih supstanci. Najčešći znaci uključuju: žute pruge i žutu sredinu koji često ukazuju na hemijsko tretiranje; savršena forma i veličina – znak uniformne, veštačke proizvodnje; neprirodno sjajna površina – rezultat tretmana za očuvanje izgleda. Zdrav paradajz najčešće nije savršen – ima brazde, fleke i varira u obliku.

Jedan od najopasnijih faktora kada je u pitanju paradajz pun pesticida je etrel – zabranjeni biljni hormon koji se koristi za brzo sazrevanje. Takav paradajz: ima jaku crvenu spolja, ali bledu sredinu; nema miris ni ukus koji očekujemo; vrlo brzo omekša i pokvari se. Iako je njegova upotreba u Srbiji zabranjena, etrel se i dalje koristi u nekim slučajevima, posebno kod paradajza koji se uzgaja za masovno tržište.

Kako da izbegnete paradajz pun pesticida? Kupujte od lokalnih proizvođača – Provereni izvori sa pijace često nude plodove bez agresivnih hemikalija; Pitajte proizvođača o tretmanu – Ako nema jasan odgovor, verovatno ni proizvod nije bezbedan; Birajte „nesavršene“ plodove – Nepravilan oblik i varijacije u veličini često znače da paradajz nije industrijski tretiran; Starije sorte su često otpornije – Imaju jači ukus i manje potrebe za zaštitnim sredstvima.

Redovno konzumiranje povrća sa ostatkom pesticida može imati dugoročne posledice po zdravlje – naročito kod dece, trudnica i osoba sa osetljivim digestivnim sistemom. Zbog toga je pažljiv izbor hrane danas važniji nego ikada.