U Srbiji svakog dana umre 13 ljudi obolelih od karcinoma pluća, bolesti koja je vodeći uzrok smrtnosti od svih maligniteta u svetu i u Srbiji, a broj obolelih raste svake godine.

Od karcinoma pluća u Srbiji, prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ za 2023. godinu, godišnje oboli gotovo 7.000, a umre više od 5.000 ljudi.

Marina Cekić sa Klinike za pulmologiju UKC Niš je navela da oko 20 odsto karcinoma pluća čini agresivni, mikrocelularni karcinom pluća i otrilike svaka peta osoba koja oboli od karcinoma pluća imaće mikrocelularni karcinom pluća, a 20 odsto pacijenata su već u metastatskom stadijumu u momentu dijagnoze. „Nažalost, u Srbiji ovaj tip tumora nije pokriven imunoterapijom, i dalje ovaj karcinom pluća lečimo samo hemioterapijom“, rekla je Cekić.

U lečenju karcinoma pluća primenjuje se sve više novih lekova, a prošle godine je na pozitivnu listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje uveden veći broj inovativnih lekova. „Ti lekovi se uglavnom namenjeni pacijentima sa nesitnoćelijskim karcinomom pluća. Uvek naravno može i bolje, najveći problem je što nam jedna grupa pacijenata nije još uvek dobila inovativnu terapiju. To su pre svega pacijenti sa mikrocelularnim karcinomom pluća i skvamocelularnim karcinom pluća. Te dve grupe pacijenata i dalje nemaju mogućnosti da se leče prema svetskim protokolima“, izjavila je Milica Kontić Jovanović sa Klinike za pulmologiju UKCS Beograd.