Na pijacama širom Srbije pojavile su se prve trešnje, ali u veoma ograničenim količinama. Cene trešanja 2025. godine kreću se od 700 do čak 1.500 dinara po kilogramu, u zavisnosti od kvaliteta i porekla ploda. Iako su trešnje stigle, potražnja je veoma slaba. Prodavci na pijacama kažu da kupaca gotovo i da nema, dok voćari beleže gubitke zbog izuzetno lošeg roda ove godine.
U mnogim delovima Srbije mraz i grad koji su pogodili voćnjake početkom proleća uništili su veliki deo roda, naročito trešnje i kajsije. Situacija je slična i u susednim zemljama – trešanja nema ni u Hrvatskoj, Grčkoj, pa ni u Turskoj, gde je voće oštećeno zbog snega tokom cvetanja. Na pijaci u Čačku, kilogram trešanja se prodaje za 1.000 do 1.200 dinara, dok su cene na pijacama u Jagodini, Kraljevu i Smederevu između 700 i 1.200 dinara po kilogramu. I pored visokih cena, prodaja ide slabo – trešnje se kupuju u malim količinama, često po pola kilograma ili manje.
Voćari iz Podunavskog okruga navode da je prošla godina bila loša, a da je 2025. još gora. Slavoljub Mijalović iz sela Selevac kaže da na svojih osam hektara trešanja ove godine nema gotovo ništa: „Nije merilo da je nešto skupo ako ga nema. Problem je što ga nema ni u okruženju. Kad se desi takva šteta, sve što ostane mora da bude skupo“, kaže Slavoljub. On ističe i druge izazove u proizvodnji trešanja – kiše, pucanje plodova, truljenje, loš prinos i skupa berba. Dodaje da trešnja ne donosi zaradu: „Trešnju držim samo da bih imao prelazni period do berbe breskve i nektarine. Samo od trešnje niko ne može da preživi.“
Zbog loših vremenskih uslova i niskog prinosa, cene voća u 2025. godini bi mogle rasti i za druge voćne kulture. Voćari očekuju više cene kajsije, breskve i šljive, pa se potrošači spremaju za skuplju letnju sezonu na pijacama.