Ispred zgrade suda i tužilaštva u Sutjeskoj ulici u Novom Sadu okupio se veliki broj građana i studenata, koji traže oslobađanje aktivista organizacije STAV i PSG, koji su već dva meseca u pritvoru u zatvoru na Klisi, a kojima je u utorak, 13. maja produžen pritvor za još 30 dana. Na zadnji ulaz zgrade 50-ak zaposlenih je pokušalo da uđe u zgradu, i tu se okupila takođe grupa građana.
Veliki broj građana okupio se ispred tri od četiri ulaza u zgradu suda i došlo je do nekoliko incidenata. Prvi se desio ispred zadnjeg ulaza, gde je došlo do guranja pripadnika interventne jedinice policije, koja je pokušala da omogući zaposlenima da uđu, i okupljenih građana. Kada interventna nije uspela da omogući radnicima suda da uđu, u pomoć im je pritekao veliki broj pripadnika Žandarmerija. Na građane koji su bili u prvim redovima bačen je biber sprej.
Više stotina građana okupilo se i na bočnom ulazu u sud, u Radničkoj ulici. U dvorištu suda je bila Žandarmerija i u jednom trenutku je došlo do nadgurkivanja. I kroz ovaj ulaz je policija pokušala da uvede zaposlene u zgradu, međutim, građani su brzo stigli i pokušali to da spreče. U međuvremenu su građani blokirali i četvrti ulaz, iz Ulice Maksima Gorkog.
Marija Vasić, aktivistkinja i profesorka sociologije u Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“, koja već treći dan štrajkuje glađu i žeđu u zatvoru u Novom Sadu, prebačena je u bolnicu u Beogradu pošto je u nekoliko navrata kolabirala.
Šestoro aktivista i studenata opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) u pritvoru je već 60 dana pošto su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a sud im je u utorak produžio pritvor za još 30 dana. Još šestoro aktivista STAV tereti se za isto delo, a oni su se u trenutku hapšenja nalazili u inostranstvu, gde su i danas. Svi su okrivljeni na osnovu audio snimka nezakonito prisluškivanog razgovora, koji je emitovan na režimskim televizijama 14. marta. Branioci okrivljenih su u više navrata tvrdili da je Bezbednosnoinformativna agencija (BIA) razgovor prisluškivala nezakonito i dodali da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.