Demonstranti u Novom Sadu koji blokiraju zgradu suda i zahtevaju puštanje na slobodu šestoro aktivista i studenata koji su duže od 60 dana u pritvoru zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka poručili su danas da u zgradu suda mogu da uđu samo oni koji odlučuju o puštanju aktivista.
Pripadnici Žandarmerije i Interventne brigade policije stigli su jutros posle 5.30 u dvorište zgrade pravosudnih organa u Novom Sadu, gde od juče ujutro traje blokada. Tu ih je dočekalo više građana koji su na ulazima u zgradu proveli noć u blokadi. U dvorištu su postavljeni pripadnici Interventne brigade policije u opremi za razbijanje demonstracija. Oko 7 časova počelo je guranje građana i policije koja je pokušala da omogući zaposlenima u sudu da uđu na svoja radna mesta. Zaposleni u sudu su, kako je javio reporter Bete, počeli da se okupljaju ispred zgrade oko 7 sati iako im je radno vreme od 7.30. Oni su pokušali da uđu u zgradu na ulazu iz Radničke ulice, kroz koji su juče ušli. Policija je na ulazu u dvorište zgrade pravosudnih organa, upotrebila suzavac kako bi rasterala okupljene građane. Građani su na poziv studenata u blokadi Univerziteta u Novom Sadu i Zborova Novog Sada bili u blokadi zgrade tokom čitave noći, u dežurstvima po smenama.
Branilac Veljko Milić izjavio je juče da su ih iz suda informisali da neće obrađivati žalbe koje su podneli na odluke o pritvoru jer navodno niko od zaposlenih nije došao na posao zbog blokade zgrade suda.
Šestoro aktivista i studenata opozicionog Pokreta slobodnih građana i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) u pritvoru je duže od 60 dana nakon što su okrivljeni za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a sud im je u utorak produžio pritvor za još 30 dana. Jedna od pritvorenih, profesorka i aktivistkinja Marija Vasić stupila je u utorak iz protesta u štrajk glađu i žeđu, a juče je, nakon što je kolabirala, prevezena u zatvorsku bolnicu u Beogradu. Još šestoro aktivista STAV-a okrivljeno je za isto delo, a oni su se u trenutku hapšenja nalazili u inostranstvu, gde se nalaze i danas. Svi oni su okrivljeni na osnovu audio snimka prisluškivanog razgovora aktivista i studenata. Prema navodima branilaca, snimak je sačinila Bezbednosno-informativna agencija (BIA). Snimak je potom emitovan na režimskim televizijama, 14. marta, nakon čega je sutradan šestoro aktivista uhapšeno. Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor porisluškivala nezakonito i dodali da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.