Nakon što grad napravi štetu u vinogradu potrebno je obaviti rezidbu vinove loze. Elementarna nepogoda u vidu grada najveće štete nanosi mladim zelenim lastarima, listovima…

Elementarna nepogoda u vidu grada najveće štete nanosi mladim zelenim lastarima, listovima i cvastima pa tako pri jakom gradu može doći do potpunog uništenja zelene mase čokota. Sajt poljosfera preneo je savete Vesne Vasić, savetodavca PSSS.

Ukoliko se padavine dogode pre početka cvetanja loze preporučuje se rezidba zelenih lastara na 2-3 okca. Ovakva rezidba izaziva brz razvoj zaperaka kao i transformaciju zimskih okaca, njihovo aktiviranje i razvoj u nove lastare.

Nakon rezidbe za 15-20 dana na zelenim kondirima razviju se novi lastari koji do kraja vegetacije mogu da postignu normalan porast i sazrevanje. Ako su manja oštećenja na zelenim lastarima onda se uklanjaju samo polomljeni vršni delovi lastara.

Ukoliko se grad pojavi i ošteti lastare u fazi sazrevanja grožđa tj. razvoja zelenih bobica ne može se obaviti kratka rezidba zelenih lastara jer se do kraja vegetacije ne može osigurati porast i sazrevanje normalnih lastara. Zbog toga se obavlja samo blaga korektivna rezidba, pri kojoj se uklanjaju samo jako oštećeni delovi, vodeći računa sa se ostavi dovoljno lisne površine za fotosintezu.

U ovom slučaju negativne posledice grada se manifestuju i u narednoj godini, kada treba obavljati kratku rezidbu uz ostavljanje većeg broja kratkih kondira sa 1-2 okca. Obično su osnove lastara manje povređene od grada pa se obnova čokota vrši korišćenjem tih delova lastara. Za donošenje roda ostavljaju se dugi kondiri i lukovi od lastara koji su isto tako manje povređeni dok se jako povređeni lastari uklanjaju do osnove, zaključuje savetodavac PSSS.