U Kući UN u Beogradu na  predstavljanju regionalne analize „Kako mediji izveštavaju o nasilju nad ženama s vatrenim oružjem na Zapadnom Balkanu rečeno je  da mediji često umanjuju težinu nasilja nad ženama i dovode u pitanje kredibilitet žrtava, te im je preporučeno da taj narativ promene.

Nalaze prve analize o medijskom izveštavanju o toj tematici predstavio je Centar za kontrolu malokalibarskog i lakog oružja u Jugoistočnoj i istočnoj Evropi (SEESAC), a na skupu su predstavljene i preporuke kako bi mediji u tim situacijama trebali da rade.

Članica mreže Novinarke protiv nasilja prema ženama Sanja Pavlović navela je da se u više od 90 odsto članaka, mediji bave pojedinačnim slučajevima nasilja.

Zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Plamena Halačeva izjavila je da ta analiza skreće pažnju na dva izuzetno važna pitanja – poguban uticaj vatrenog oružja u rodno zasnovanom nasilju i ulogu medija u oblikovanju javnog mnjenja o ovoj pojavi.

Šefica kancelarije (SEESAC) Bojana Balon navela je da je u poslednjih šest godina, u incidentima sa vatrenim oružjem na Zapadnom Balkanu, skoro 800 osoba izgubilo život,  da je više od 2.100 ranjeno, a da je više od 2.600 doživelo pretnje.
„Od ukupnog broja žena koje su izgubile život u incidentima povezanim sa vatrenim oružjem, većina njih – 107 – ubijena je u kontekstu nasilja u porodici“, kazala je ona.

Urednica analize i analitičarka na projektu SEESAC-a Iva Savić saopštila je da je, koristeći više od 25 indikatora, istraživački tim od 17 novinarki iz regiona analizirao  1.484 medijska izveštaja iz pet jurisdikcija Zapadnog Balkana i identifikovao najvažnije trendove.

Od 2002. SEESAC pruža podršku regionu u borbi protiv nedozvoljenog držanja, zloupotrebe i prometa malokalibarskog i lakog oružja za bezbedniji region.