Studenti u blokadi organizovali su protestnu šetnju u nedelju, 25. maja u centru Beograda, sa koje su još jednom pozivali na raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji.
Noseći veliki transparent „Pazi koga biraš“ studenti su, sa građanima koji su im se pridružili, krenuli sa Slavije, jednog od centralnih beogradskih trgova. Prošetali su „krugom dvojke“, što je trasa kojom vozi tramvaj broj dva, a na kojoj se nalaze pojedine državne institucije i obrazovne ustanove. Prvo su zastali ispred zgrade Vlade Srbije gde su skandirali „Raspišite izbore“, „Ruke su vam krvave“ i „Pumpaj“.
Student Farmaceutskog fakulteta rekao je za N1 da su izbori glavni fokus. “Izbori su sada glavni fokus. Ovo je šetnja posle malo dužeg vremena – više se fokusiramo na izbore i na taj predizborni proces, da vidimo šta možemo da uradimo”, kazao je on. Istakao je da je vlast tu 13 godina, kao i da su, na početku studentskih protesta “pričali da će raspisati izbore”. “Očigledno, kao što kaže pesma ‘Kukavica’ – mi još nismo videli da on hoće da raspiše izbore, mislim da je to naviše iz straha”, dodao je. Kazao je da im priča o izborima daje vetar u leđa, kao i da sada vide veliki cilj prema kome idu i za koji se bore.
Nešto posle 15 sati kolona građana stigla je ponovo na Slaviju, odakle je i počela šetnja. Protestna šetnja je završena nešto pre 16 časova, a studenti su se zahvalili građanima na podršci. Šetnja je prošla mirno, bez incidenata.
Studenti u blokadi visokoškolskih ustanova u Srbiji objavili su početkom maja da traže vanredne parlamentarne izbore jer studentski zahtevi i nakon pet meseci nisu ispunjeni. Reagujući na taj zahtev studenata, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 16. maja na to izjavio da će izbora biti u narednih godinu i po, te da će biti raspisani kada nadležne institucije donesu odluku o tome.
Studenti koji blokiraju fakultete širom zemlje insistiraju na utvrđivanju odgovornosti za stradanje 16 ljudi u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine. Demonstracije predvođene studentima, koje okupljaju stotine hiljada građana, postale su simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u zemlji, uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.