Predsednici Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), Sindikata UGS „Nezavisnost“ i Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) rekli su danas da nisu pozivani, niti su razgovarali sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o, kako on tvrdi, povećanju minimalne zarade.

Predsednica UGS „Nezavisnost“ Čedana Andrić rekla je da o minimalnoj zaradi nije razgovarala sa Vučićem i da treba pitati njega sa kim je razgovarao.

„Krajnje je vreme da Vučić kaže sa kojim je sindikatima razgovarao. Sa mnom nije, a kolege su mi rekle da nije ni sa njima. Ako nije razgovarao sa reprezentativnim sindikatima, sa kojim je to sindikatima razgovarao? Na stranu što to i nije njegov posao“, rekla je Andrić za Betu.

Vučić je pre nekoliko dana rekao da već nekoliko dana razgovara sa najvećim sindikatima i Ministarstvom finansija o povećanju minimalne zarade sa sadašnje koja iznosi 457 evra na 500 do 550 evra.

On je rekao da je ranije minimalnu zaradu primalo 500.000 ljudi a sada mali broj – 95.000 „jer je Srbija mnogo napredovala“.

Andrić je rekla da su sindikati nekoliko puta tražili vanredno povećanje minimalnih zarada koje se, kako je rekla, utvrđuju uvek na osnovu „starih“ podataka.

„Poslednji statistički podaci u ovom trenutku objavljeni su za februar. Ne znam na osnovu kojih podataka je Vučić izračunao da minimalnu zaradu treba povećati na 500-550 evra“, rekla je Andrić.

Istakla je da svakako ima osnova zašto bi trebalo povećati minimalnu zaradu, jer su poskupele komunalije, ali da se razgovori o povećanju ne vode na ovakav način u vreme dok Socijalno-ekonomski savet, nadležan za taj posao, i ne zaseda.

„To je nepoštovanje rada institucija“, navela je Andrić.

Predsednik SSSS Ljubisav Orbović takođe je rekao da nije razgovarao sa Vučićem o povećanju „minimalca“.

„Još nije formiran ni Socijalno-ekonomski savet, očekujemo da Vlada Srbije predloži članove“, rekao je Orbović.

Prema rečima predsednice Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Ranke Savić razloga za povećanje minimalne zarade ima, ali ne na način na koji pokušava Vučić, „čime ponižava Socijalno-ekonomski savet“.

„Razloga za povećanje minimalne zarade ima jer su poskupele, pre svega komunalije. Iznos ‘minimalca’ se prikazuje u evrima, pa to izgleda nešto veliko, a kada se razmeni 100 evra može da se plače jer su domaće cene otišle u nebesa“, rekla je Savić.

Dodala je da ako je istina da tako mali broj radnika prima minimalnu zaradu, kako Vučić tvrdi, treba je ukinuti, a da zarade ugovaraju sindikati sa poslodavcem.