Razvoj medijske pismenosti, posebno kod mladih je značajan da bi javnost razlikovala informacije od dezinformacija i za rad novinara u skladu s novinarskim Kodeksom, rečeno je na skupu o toj problematici. 

Na okruglom stolu „Medijska pismenost kao oružje građana protiv manipulacije“ Saveta za štampu navedeno je da moderne tehnologije, koje su lako dostupne, a neke od njih i besplatne, doprinose stvaranju dezinformacija. Moderatorka okruglog stola Jelena Milutinović kazala je da je po anketama od pre nekoliko godina, samo 12 odsto građana medijski pismeno, te da više od polovine građana ima problem da razlikuje istinu od dezonframacija.

Profesorka beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti Ana Martinoli objasnila je da medijska pismenost predstavlja skup znanja i veština, koji omogućava da se odvoji informacija od dezinformacije čiji je cilj da nametne ili promeni neki stav.

Okrugli sto je okupio mlade novinare, studente novinarstva, aktiviste i predstavnike medijskih organizacija sa ciljem da kroz dijalog otkriju načine za prepoznavanje i borbu protiv dezinformacija. Odgovornost novinara i ulogu etike u izveštavanju i kako edukacija i medijska pismenost mogu ojačati otpornost društva na manipulaciju, takođe su teme skupa. U najavi je navedeno da u savremenom medijskom okruženju, gde su informacije sveprisutne, ali često nepouzdane, medijska pismenost postaje ključno oruđe za zaštitu istine i demokratskih vrednosti. Ona omogućava mladima – posebno budućim novinarima – da razviju kritičko mišljenje, prepoznaju manipulativne sadržaje, razumeju ulogu etike u izveštavanju i odgovorno koriste medijske alate. Kroz jačanje medijske pismenosti gradimo otpornije društvo, osnažujemo pojedince da traže i dele tačne informacije i stvaramo prostor za profesionalno, nezavisno i verodostojno novinarstvo koje služi javnom interesu, navodi se.