Unija srednjoškolaca Srbije sprovela je anketiranje o stanju školskih objekata. Rezultati ukazuju na zabrinjavajuću, ali ne i beznadežnu sliku.

Nakon niza incidenata, urušavanja i oštećenja školskih zgrada u Srbiji, Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS) odlučila je da sprovede istraživanje o stanju školskih objekata. U prvoj polovini juna, UNSS je kontaktirala učenike iz 73 srednje škole u 42 mesta širom Srbije. Rezultati ukazuju da stanje školskih objekata i dalje nije na zadovoljavajućem nivou – za prethodnih godinu dana 18% škola prijavilo je prokišnjavanje, dok je 13% zabeležilo neki vid fizičkog urušavanja objekta. Istovremeno, u protekle 4 godine 66% škola je sprovelo određene radove na renoviranju. Istraživanje pokazuje da su najteži slučajevi: pad plafona u učionici, odvaljeni zidovi u toaletima, slomljeni prozori, fasade koje se urušavaju, puknute stepenice i situacija u kojoj je pločica pala učenici na glavu.

UNSS je odlučila da precizne informacije o školama sa najizraženijim problemima dostavi Ministarstvu prosvete, dok je javnosti prezentovan sumirani pregled sa ciljem zaštite škola od potencijalne stigmatizacije.

UNSS je formalno kontaktirala Ministarstvo prosvete kako bi skrenula pažnju na nalaze istraživanja i inicirala razgovor o prioritetima u infrastrukturi. Ključni zahtevi uključuju:

  • javnu dostupnost podataka o ulaganjima u školsku infrastrukturu,
  • uključivanje učenika i roditelja u procese renoviranja, i
  • uspostavljanje protokola za rekonstrukciju objekata od posebnog kulturnog, istorijskog ili arhitektonskog značaja.

Prema Istraživanju UNSS, pozitivni primeri rekonstrukcije su Peta beogradska gimnazija i Gimnazija „Isidora Sekulić” u Novom Sadu.

„Svesni smo da problem stanja školskih objekata nije moguće rešiti u kratkom vremenskom roku, ali znamo da prostor gde se obrušava plafon nije mesto gde učenici mogu bezbedno da rastu, razvijaju se i uče“, poručuju iz Unije. UNSS poziva sve škole članice da im prijave nove probleme u infrastrukturi ili dopune podatke, kako bi se nastavilo sa ažuriranjem slike stanja na terenu.