Ministar kulture u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković otvorio je u Slovačkoj narodnoj galeriji u Bratislavi izložbu „Srpski srednjovekovni manastiri u opasnostiˮ, koja je organizovana povodom dve decenije od upisa manastira Visoki Dečani na Listu svetske baštine Uneska.
Selaković je objasnio da je izložba o ugroženim srpskim srednjovekovnim manastirima, nakon sedišta Uneska u Parizu i Nacionalne galerije u Bukureštu, upriličena i u slovačkoj prestonici, pre svega, zbog bliskosti naših kultura i vrednosti koje poštujemo. Veoma smo zahvalni Slovačkoj na principijelnom i odlučnom stavu nepriznavanja tzv. Kosova i doslednom poštovanju principa međunarodnog prava uprkos snažnim pritiscima, istakao je ministar. On je ukazao na tradicionalno dobru kulturnu saradnju Srbije i Slovačke, kao i na mogućnosti za njeno intenziviranje u oblasti kulturnog nasleđa, filma, muzike, književnosti i likovne i primenjene umetnosti, istakavši značaj upisivanja Kovačičkog naivnog slikarstva na Listu nematerijalne kulturne baštine Uneska.
Ministar je istakao da je srpsko kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji i u 21. veku jedno od najugroženijih u Evropi. Selaković je podsetio na to da se četiri kulturna dobra – manastir Dečani, Pećka patrijaršija, manastir Gračanica i Crkva Bogorodice Ljeviške, koja su deo Uneskove liste svetske baštine, nalaze na Listi svetske baštine u opasnosti od 2006. godine. Uprkos svemu ovome, nastavljaju se napadi na srpsko nasleđe, pokušaji preimenovanja i falsifikovanja istorije, rekao je on i podsetio na to da je od 2023. do 2024. godine zabeležen 31 napad, od kojih je većina bila usmerena na uništavanje i skrnavljenje kulturnih dobara.