Iako su cene žitarica i šećera nastavile da padaju, skuplji su postali mlečni proizvodi, meso i biljna ulja, kažu podaci Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija.
Prema najnovijim podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), globalni indeks cena hrane (FFPI) u junu 2025. iznosio je u proseku 128,0 bodova, što je porast od 0,7 bodova (0,5 odsto) u odnosu na maj. Iako su cene žitarica i šećera nastavile da padaju, skuplji su postali mlečni proizvodi, meso i biljna ulja. Ukupni indeks je i dalje 5,8% odsto viši nego u junu prošle godine, ali ostaje 20,1 odsto niži od rekordnog vrhunca iz marta 2022.
FAO-ov indeks cena žitarica pao je na 107,4 boda, što je 1,5 odsto manje nego mesec ranije i gotovo sedam odsto ispod nivoa iz juna 2024. Posebno su pale cene kukuruza, zahvaljujući sezonskom rastu ponude iz Argentine i Brazila, što je povećalo konkurenciju na svetskom tržištu. Cene sirka i ječma takođe su zabeležile pad. Suprotno tome, međunarodne cene pšenice porasle su usled vremenskih neizvesnosti u ključnim područjima proizvodnje poput Rusije, delova Evropske unije i SAD-a. FAO-ov indeks cena biljnih ulja iznosio je 155,7 bodova, što je rast od 2,3 odsto u odnosu na maj i čak 18,2 odsto više nego prošle godine. Cene palminog, sojinog i ulja od uljane repice snažno su porasle, dok je cena suncokretovog ulja blago pala.
Cene mesa porasle su u svim kategorijama osim živine. Indeks cena dostigao je 126,0 bodova, najviši nivo do sada, što je 2,1 odsto više nego prethodnog meseca. Cene govedine porasle su zbog smanjene izvozne ponude iz Brazila i snažne potražnje iz SAD-a, što je podiglo i cene iz Australije. Cene svinjetine takođe su rasle zbog stabilne ponude i visokog globalnog uvoznog interesa. Cene jagnjetine porasle su treći mesec zaredom, podstaknute jakom međunarodnom potražnjom i ograničenom ponudom iz Okeanije. Sa druge strane, cene živine pale su zbog visokih domaćih zaliha u Brazilu nakon privremenih ograničenja izvoza izazvanih pojavom visoko patogenog ptičjeg gripa (HPAI).
Cena maslaca porasla je najviše, 2,8 odsto dostigavši rekordnih 225 bodova. Cene sira nastavile su da rastu treći mesec zaredom zahvaljujući snažnoj maloprodajnoj i ugostiteljskoj potražnji u Istočnoj Aziji. Nasuprot tome, cene obranog mleka u prahu pale su za 0,6 odsto, a punomasnog za 2,3 odsto zbog velike globalne ponude i slabije potražnje.
FAO-ov indeks cena šećera u junu je pao na 103,7 bodova, 5,2 odsto manje nego u junu, što je četvrti uzastopni mesečni pad i najniži nivo od aprila 2021.