Osmišljena kao veza između različitih aktivnosti za razvoj ruralne ekonomije, mera LEADER se realizuje putem lokalnih akcijskih grupa. Omogućava ruralnim zajednicama da prepoznaju svoje specifične potrebe, povežu se sa različitim partnerima i razvijaju projekte koji imaju dugoročne koristi za sve aktere.

Mera LEADER (Liaison Entre Actions de Développement de l’Economie Rurale) predstavlja jedan od najvažnijih alata IPARD programa, objašnjava Snežana Jović, savetodavac PSSS. Cilj mere je unapređenje ruralnog razvoja kroz integrisanu i održivu strategiju. Ova mera, koja se sprovodi kroz lokalne strategije razvoja, omogućava ruralnim zajednicama da prepoznaju svoje specifične potrebe, povežu se sa različitim partnerima i razvijaju projekte koji imaju dugoročne koristi za sve aktere.

Osmišljena je kao veza između različitih aktivnosti za razvoj ruralne ekonomije, a realizuje se putem lokalnih akcijskih grupa (LAG). Ove grupe pripremaju i implementiraju strategije koje se odnose na specifične teritorijalne i društvene potrebe. U skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju i IPARD programom, lokalne akcione grupe igraju ključnu ulogu u pripremi i sprovođenju strategija koje imaju za cilj održivi razvoj i poboljšanje kvaliteta života na selu. Svaka lokalna strategija ruralnog razvoja predstavlja planski dokument koji je odobren od strane Uprave za agrarna plaćanja. Ovaj dokument, koji je rezultat saradnje između lokalnih akcionih grupa i drugih relevantnih aktera, jasno definiše ciljeve razvoja i obuhvata specifične aktivnosti na određenoj teritoriji. Na osnovu tih strategija, ruralne zajednice dobijaju mogućnost da finansiraju projekte koji unapređuju infrastrukturu, podstiču preduzetništvo i očuvanje kulturnog i prirodnog nasleđa.

Mera LEADER ima nekoliko ključnih ciljeva koji omogućavaju održivi razvoj ruralnih zajednica: Jačanje integrisanog teritorijalnog razvoja – primena pristupa odozdo-nagore, omogućava bolje upravljanje i donošenje odluka na lokalnim nivoima; Privredni, socijalni i kulturni razvoj – doprinosi unapređenju životnih uslova, ali i zaštiti životne sredine; Povezivanje lokalnih aktera – umrežavanje, širenje znanja i inovacija ključni su za uspešan razvoj; Saradnja sa partnerima – kako sa domaćim, tako i sa inostranim partnerima, u cilju jačanja kapaciteta lokalnih zajednica; Transparentnost i praćenje progresivnog razvoja.

Ministarstvo poljoprivrede vodi detaljnu evidenciju svih udruženja koja imaju status lokalnih akcijskih grupa, što omogućava transparentnost i efikasno praćenje napretka u sprovođenju Mera LEADER, dodaje Jović. Ova evidencija sadrži važne informacije, uključujući naziv, adresu, teritorijalni obuhvat, osnivače i zakonskog zastupnika, kao i strategiju ruralnog razvoja. Pomoću ovog programa, ruralne zajednice dobijaju priliku da prepoznaju vlastite snage i potencijale, povežu se sa širim tržištima i učine svoj razvoj održivim.