Republika Srpska i Srbija planiraju da u budućnosti funkcionišu kao jedna turistička celina, ukoliko dve Vlade uspeju u nameri da realizuju projekat zajedničkih turističkih vaučera.
Najveća prepreka ovoj ideji je administracija, s obzirom na to da je priča regionalnog karaktera – ali i novac koji Republika Srpska mora da obezbedi, a zbog čega je i ranije odustala od subvencionisanja svojih građana. Takođe, upitno je da li je dovoljno 100 maraka koje je delila Srpska ili 85 evra koliko trenutno daje Srbija da se turisti motivišu i krenu na neke od destinacija udaljenih više stotina kilometara i gde subvencija ne bi bila dovoljna da pokrije ni troškove goriva i putarina. Da ova ideja živi, i da se o njoj ozbiljno razmišlja, nedavno je potvrdio predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik. “Dogovorili smo se da vaučeri turistički, koji važe u Srbiji, važe i u Republici Srpskoj i obrnuto”, kazao je on. Međutim, Dodik nije ulazio u detalje, a nakon toga više nije bilo pravih i konkretnih informacija.
Turistički vaučeri u Srpskoj realizovani su u dva navrata i tokom dva ciklusa, u periodu od 15. juna 2020. godine do 30. juna 2021. godine i u periodu od 01. jula 2022. godine do 30. oktobra 2022. godine. Građanima Republike Srpske izdato je ukupno 65.857 turističkih vaučera. Na raspolaganju im je bilo 100 KM uz obavezna dva noćenja, a vaučere su najviše koristili u banjskim mestima, među kojima je vodeća bila Banja Vrućica u Tesliću. Osim banjskih centara, veliki broj korisnika turističkih vaučera posećivao je Jahorinu i Trebinje. Kada je reč o Srbiji, vaučeri za odmor su se pokazali izuzetno popularnim, pa je tako 100.000 vaučera izdatih početkom 2024. godine podeljeno za svega nekoliko sati. Najpopularnije destinacije ove godine bile su Sokobanja, Zlatibor, Vrnjačka banja, Kopaonik, Ribarska banja, Gornja Trepča i Banja Koviljača, prema podacima koje je ranije objavila Pošta Srbije.
Iz Ministarstva turizma nisu odgovorili na pitanja da li je nešto konkretno dogovoreno oko uvođenja zajedničkih vaučera i kada ovaj dogovor treba da bude sproveden. Takođe nisu odgovorili koliko su vaučera podelili godišnje u ovoj, prošloj i pretprošloj godini. Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) is Srbije, očekuje da sprovođenje dogovora Beograda i Banjaluke o vaučerima dovede do porasta broja poseta i na jednoj i na drugoj strani. „Čim se širi krug korisnika vaučera, to bi bilo obostrano korisno i za Republiku Srpsku i za nas, jer mi i inače imamo veliki broj gostiju iz RS“, rekao je Seničić. Dodao je da se nada da će u tom slučaju biti štampan veći broj vaučera, jer bi to onda imalo još više efekta. „Ako bi to bilo zbirno oko 200.000, to bi značajno unapredilo i jednu i drugu turističku ponudu i privredu“, kazao je Seničić.
Za šest meseci ove godine turisti iz Srbije u Srpskoj su imali 50.392 dolazaka i 118.543 noćenja, što ih stavlja na prvo mesto na listi. Sa druge strane, statistika iz Srbije ne razdvaja građane Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, pa se podaci o prometu mogu posmatrati samo kroz celu BiH. Prema tim podacima, građani BiH su od januara do juna ove godine imali 81.674 dolazaka i 179.999 noćenja, što je u odnosu na isti period prošle godine rast od osam odsto.