Stalnim iznošenjem hraniva prinosom, a posebno kod prinosnih biljnih vrsta, zemljište se permanentno iscrpljuje. Kada se jednom poremeti odnos minerala u zemljišnom rastvoru nastaje mnoštvo problema, antagonizam i blokada, a gajenim biljkama je uskraćen normalan rast i razviće.
Ukoliko je prisutan manjak azota biljke imaju usporen razvoj, dobijaju vretenast izgled, listovi (prvo donji) su žuto zeleni, što se kasnije prenosi na stablo, biljke zaostaju u porastu, a plodovi ostaju sitni.
Simptom nedostatka fosfora u ishrani biljaka je da su biljke slabo razvijene, tankog stabla, sitnog i grubog lišća okrenutog na dole, pri čemu je lice lista plavozelenkaste a naličje ljubičaste boje. Ovako lišće brzo odumire , prekriveno beličastim pegama.
Listovi biljaka koje imaju deficit kalijuma su sitni, a ivice starijeg lišća se uvrću dobijajući žutu boju. Pojedine biljne vrste (paradajz) reaguje i tako što se u okviru tog žutog oreola formiraju i sitne suve pege sa smeđim ivicama. Plodovi neujednačeno sazrevaju.
Nedostatak magnezijuma se manifestuje svetlijim obojenjem između lisnih nerava starijeg lišća.
Sumpor je neophodan gradivni element. U slučaju nedostatka javljaju se ujednačena svetlija obojenja lista i to prvo na novim listovima, a ako je hloroza duže prisutna veoma podseća na nedostatak azota.
Uglavnom se nedostatak kalcijuma ispoljava u oblku nepravilnog razvijanja mladih listova sa dosta izraženih nabora, a na plodovima izaziva ožegotine, trulež vrha ploda. Može da izostane razvoj tačaka porasta, pa te biljke zakržljavaju.
Nedostatak gvožđa se u početku ispoljava samo između lisnih nerava, a kasnije žutilo zahvata ceo list. Gvožđe se otežano usvaja na povišenim pH vrednostima. Na jako kiselim zemljištima može da bude i jako štetan po biljke.
Cink je veoma bitan u ishrani biljaka. Nedostatak se ispoljava kao hloroza tkiva između nerava mladog lišća. Takođe se javljaju kratke internodije i sitni listovi, kovrdžanje listova ili pojava lisnih rozeta. Mangan-Mn Ovaj element pokazuje slične karakteristike kao gvožđe sa malom razlikom u simptomima. Hloroze se javljaju između lisnih nerava sa zaostalim tkivom normalne boje.
Nedostatak bakra izaziva hlorozu tkiva između nerava mladog lišća, dok su ivice i vrhovi normalno zelene boje. Kasnije sledi hloroza nerava i na kraju brza narkoza cele lisne površine.
Bor je element koji presudnu ulogu ima u ranijim fazama razvoja biljaka, a posebno u procesima cvetanja, oprašivanja i oplodnje.
Nedostatci mikro i makro elemenata mogu da budu teško primetni ali i da budu toliko drastični da u potpunosti izostanu cvetovi i plodovi. Stoga je obavezno pre otpočinjanja proizvodnog ciklusa uraditi hemisku analizu zemljišta da bi se utvrdila prava potreba za mineralnim hranivima, kako makro tako i mikroelementima.