IPARD Upravljačko telo pripremilo je Završni izveštaj o sprovođenju IPARD II programa koji sadrži informacije u vezi sa politikom u oblasti ruralnog razvoja Republike Srbije. Završni izveštaj obuhvata celokupan period sprovođenja IPARD II programa, uključujući pregled aktivnosti koje su sprovedene tokom poslednje implementacione godine (2024).
Inicijalno opredeljena sredstva Evropske unije u okviru IPARD II programa iznosila su 175 miliona evra, dok je sa nacionalnim kofinansiranjem ukupan inicijalni programski budžet iznosio oko 230 miliona evra. U toku perioda programske implementacije objavljeno je 15 javnih poziva, od čega se 13 odnosi na mere investicionog tipa: Mera 1: Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava – sedam poziva; Mera 3: Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva – četiri poziva; Mera 7: Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja – dva poziva; dok se dva poziva odnose na Meru 9: Tehnička pomoć.
U okviru raspisanih IPARD poziva, podnet je ukupno 3.181 zahtev od strane potencijalnih korisnika sa traženom IPARD podrškom u iznosu od 409,1 miliona evra. Od toga je odobreno 1.556 zahteva u iznosu IPARD podrške od 197,4 miliona evra, dok je isplaćeno 1.233 zahteva u iznosu od 131,6 miliona evra. Ukupna isplaćena podrška EU iznosi 98.710.447 evra, što u odnosu na inicijalno opredeljeni budžet Evropske unije predstavlja stopu izvršenja od 56,4%. Najveće učešće u ukupno isplaćenoj IPARD podršci ostvarila je: Mera 1 (64,3%), zatim Mera 3 (24,4%) i Mera 7 (11,3%), dok je najmanje učešće imala Mera 9 (0,02%). Dominantni sektori sa aspekta IPARD realizacije su sektor ostalih useva i sektor voća i povrća, pri čemu su u ukupnom iznosu isplaćene IPARD podrške najveće učešće ostvarili: individualni poljoprivrednici (51,8%) i privredna društva (42,1%).
Traktori predstavljaju dominantan tip investicije u okviru Mere 1 (pretežno sektor ostalih useva), dok ulaganja u modernizaciju opreme za preradu i pakovanje u sektoru prerade voća i povrća predstavljaju najzastupljeniji tip IPARD ulaganja u okviru Mere 3. Najveći broj isplaćenih zahteva i IPARD podrške ostvaren je u regionu Vojvodine (862 isplaćena zahteva u iznosu podrške od 72,4 miliona evra), čemu je u najvećoj meri doprinelo dominantno učešće Sremskog i Južnobačkog upravnog okruga (38,2 miliona evra) u ukupno isplaćenoj IPARD podršci. U toku perioda sprovođenja IPARD II programa ukupno je odbijeno i obustavljeno (usled odustanka podnosioca) 903 zahteva (28,4%) u iznosu IPARD podrške od 134,8 miliona evra, što predstavlja 33,0% ukupne tražene IPARD podrške i 58,6% opredeljenog programskog budžeta. Najčešći razlozi odbijanja zahteva tiču se neispunjavanja uslova u vezi sa investicionim kriterijumima i nedostavljanja tražene dokumentacije nakon prijema zahteva za dopunu.
Podrška mladim poljoprivrednicima ostvarena je kroz isplatu 750 projekata u iznosu IPARD podrške od 53,6 miliona evra (23,0% programskog budžeta), a ženama nosiocima poljoprivrednih gazdinstava kroz isplatu 461 projekta u iznosu IPARD podrške od 31,8 miliona evra (13,6% programskog budžeta). Kroz IPARD II program podržano je i 294 korisnika iz područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, u iznosu isplaćene IPARD podrške od 35,2 miliona evra, što predstavlja 15,1% programskog budžeta.