Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštilo je danas da je poljoprivredna inspekcija tokom juna sprovela 62 inspekcijska nadzora firmi koji se bave proizvodnjom poslastičarskih proizvoda i sladoleda.
Pokazalo se da je ovogodišnjom kontrolom zabeležen manji procenat neusaglašenosti sledljivosti, higijene i deklarisanja u odnosu na prethodne godine, što, kako je navedeno, ukazuje na veći stepen usklađenosti rada proizvođača s propisima.
Ministar Dragan Glamočić poručio je da je cilj da se preventivnim delovanjem, redovnim kontrolama i doslednom primenom zakona osigura da svaki proizvod bude bezbedan.
„Očekujemo da svi proizvođači i prodavci dosledno primenjuju propisane mere, a Ministarstvo će i tokom jula i avgusta nastaviti pojačane inspekcijske kontrole kako bismo obezbedili visok nivo bezbednosti hrane na tržištu i zaštitili zdravlje potrošača“, najavio je Glamočić.
Junske kontrole su bile usmerene na proveru usklađenosti poslovanja sa odredbama Zakona o bezbednosti hrane, pre svega u pogledu upisa u Centralni registar objekata Ministarstva poljoprivrede, sledljivosti proizvoda i sirovina, ispunjenosti higijenskih uslova, primene sistema bezbednosti hrane zasnovanog na principima HACCP, kao i posedovanja dokaza o bezbednosti sladoleda.
Utvrđeno je da tri firme nisu bile upisane u Centralni registar objekata, kod četiri su uočene nepravilnosti u deklarisanju proizvoda, a 14 firmi nije imalo izveštaje akreditovanih laboratorija o analizama bezbednosti proizvoda, navedeno je u saopštenju.
Nedostaci u pogledu sledljivosti utvrđeni su kod sedam firmi, neispunjavanje higijenskih uslova kod četiri, dok su nepravilnosti u uspostavljanju ili funkcionisanju sistema bezbednosti hrane zasnovanog na principima HACCP utvrđene kod 15 firmi.
Poljoprivredna inspekcija je zbog utvrđenih nepravilnosti donela 31 rešenje kojim je naloženo otklanjanje nedostataka, podnela pet zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, izrekla tri zabrane proizvodnje i jednu zabranu prometa 30 kilograma sladoleda.
Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede je pozivala sve proizvođače i prodavce hrane da tokom perioda visokih temperatura dosledno primenjuju propisane mere bezbednosti hrane, održavaju visok nivo higijene proizvodnih prostorija i opreme, redovno sprovode analize bezbednosti proizvoda, obezbede potpunu sledljivost sirovina i gotovih proizvoda, kao i neprekidan hladni lanac tokom proizvodnje, skladištenja i transporta, jer i kratkotrajno odstupanje od propisanih temperaturnih režima može ugroziti bezbednost proizvoda.
Upozorili su da visoke temperature značajno ubrzavaju razmnožavanje mikroorganizama koji mogu dovesti do kvarenja hrane i povećanja rizika od bolesti koje se prenose hranom.
Posebno su osetljive lako kvarljive namirnice koje zahtevaju čuvanje na kontrolisanoj temperaturi, kao što su sveže meso, proizvodi od mesa, mleko i mlečni proizvodi, riba, jaja, gotova jela i druga rashlađena ili zamrznuta hrana.



































































