Dejan Žujović – Odraz kolektivnog zdravstvenog stanja u našem društvu nije na dobrom nivou

0
26

U Srbiji su od početka godine potvrđena 502 slučaja velikog kašlja i prijavljena dva smrtna ishoda uzrokovana pertusisom kod nevakcinisane dece uzrasta dva i po, odnosno tri meseca, objavio je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Kako se navodi, najveći broj slučajeva registrovan je u uzrasnim grupama osoba starijih od 20 godina, odnosno uzrasta 10 do 14 godina, dok je najveća uzrasno-specifična stopa incidencije zabeležena u uzrasnoj grupi odojčadi mlađe od 12 meseci i kod dece uzrasta 10 do 14 godina. Od ukupnog broja prijavljenih slučajeva, njih 37  ili 7,4 odsto bilo je hospitalizovano, pri čemu je najveći broj hospitalizovanih, njih 28,  bio u uzrasnoj grupi mlađih od 12 meseci. O tome ko je najveći krivac za vraćanje velikog kašlja, ali i kako ga suzbiti pričali smo sa doktorom Dejanom Žujovićem.

Upitan ko je krivac za povratak velikog kašlja, dr Dejan Žujović je rekao da je verovatno reč o stanju imuniteta u našem društvu jer je to bolest koja nikad nije ni odlazila. ,,To je bolest koja ni ne može da ode jer su bakterije prisutne tokom čitave naše istorije čovečanstva, problem je samo u stanju imuniteta koje očigledno nije adekvatno i to se jasno vidi’’ rekao je Žujović. ,,Odraz jednog kolektivnog zdravstvenog stanja u našem društvu nije na dobrom nivou zbog više razloga: načina ishrane, stilova života, stresa, nemaštine, brige’’, zaključio je Žujović.

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here